Zmotywuj się sama! Potrafisz to zrobić!

Motywacja to siła, która wspiera nas w dążeniu do wybranego celu. Mamy motyw – czyli cel i akcję – czyli podejmowanie działania. Właściwie ta siła zrodziła się z prostego instynktu przetrwania. Człowiek, który chciał przeżyć musiał zmotywować się do poszukiwania pokarmu. Obecnie jednak potrzeby człowieka stały się bardziej skomplikowane. Aby przetrwać w miejskiej dżungli musimy już teraz nie tylko jeść. Musimy być atrakcyjne dla innych, aby nie zostać wykluczone ze środowiska. Musimy być silne i asertywne, aby nie być wykorzystywanym. Ale to nie wszystko! W naszych czasach musimy też odnosić sukcesy w jakiejś dziedzinie, aby być poważanym. Brak poważania i sprzyjającego środowiska może bowiem spowodować, że staniemy się mniej atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy, a więc będziemy mniej zarabiać, co utrudni nam przetrwanie w zdrowiu i wygodzie… W dodatku to i tak maksymalnie uproszczone! Oznacza to tylko tyle, że obecnie polowanie nie kończy się na bieganiu z oszczepem za mamutem, więc także motywacja musi być odrobinę większa…

Mówimy o motywującym wpływie grupy, o warsztatach motywacji, o motywacji zewnętrznej, wewnętrznej, zależnej i niezależnej od innych, pozytywnej i negatywnej… a co zrobić, jeżeli nic ani nikt w danym momencie mnie nie motywuje? A jest początek roku i ja bym chciała osiągnąć coś, do czego potrzebna jest energia, a nie potrafię się zebrać, żeby zrobić pierwszy krok…

Do pomocy przychodzi nam AUTOMOTYWACJA. Co to jest? Nic innego jak motywowanie samej siebie. Czy to jest w ogóle realne? Tak! Wystarczy tylko odrobina chęci.

Odsłona pierwsza: Zacznij od początku – plan!

Stworzenie planu jest jedną z najbardziej istotnych czynności, jeżeli mamy się zmotywować do działania! Nie ważne czy zadaniem jest wprowadzenie ruchu w życie, czy zmniejszenie wagi, czy znalezienie lepszej pracy. Masz cel, który chcesz osiągnąć? To świetnie! Tylko sam cel to za mało. Bez realnego planu może bowiem zamienić się w nierealne marzenie. Co więc zrobić?

Ustal jakie mniejsze cele dzielą Ciebie od tego głównego – największego celu. Rozpisz je w formie haseł, a następnie do każdego z nich przygotuj listę realnych zadań, które musisz wykonać, aby cel zrealizować. Wymyśl termin realizacji pierwszego kroku. Ustal działania, które zaczniesz wykonywać JUŻ! Wyobraź sobie jak czujesz się osiągając poszczególne kroki, które w efekcie zbliżają Cię do tego wymarzonego głównego celu.

Pamiętaj, że kiedy zakończysz zadanie przed Tobą musi stać już kolejne, tak, abyś widziała dalszą drogę.

Jak zacząć? Oto kilka pytań i zadań, które masz do wykonania, abyś mogła przygotować sobie porządny plan działania:

1. Jaki jest mój cel? Czego chcę?
2. Jak się będę czuła jak już go osiągnę?
3. Jakie są kroki do osiągnięcia tego celu? Cele pośrednie?
4. Jaki pierwszy cel pośredni powinnam osiągnąć?
5. Jakie zadania muszę wykonać, aby osiągnąć ten cel?
6. Czy mam wszystko co jest mi potrzebne do wykonania tych zadań?
7. Kiedy mam szansę osiągnąć ten cel?
8. Co zrobię najpierw?
9. Czy mogę już zacząć?

Zostaw komentarz