Różowa wstążka czyli historia szczytnej ideii

wstążka w barwach różu

Mamy październik, czyli miesiąc, w którym co roku rusza kampania Różowej Wstążki,  zwracającej uwagę na profilaktykę i działania podnoszące świadomość raka piersi. Walkę, z której każda kobieta może wyjść zwycięsko, pod warunkiem, że będzie się regularnie badała, a nowotwór zostanie wykryty odpowiednio wcześnie!

Skąd wzięła się Różowa Wstążka?

Pomysł na to, aby wstążka niosła ze sobą jakiś przekaz narodził się wiele lat temu. Jednak pierwsze różowe wstążki, które miały zwracać uwagę na problem raka piersi, pojawiły się w 1991 roku. Ich pomysłodawcami było Amerykańskie Stowarzyszenie Raka Piersi, które rozdało je kobietom po „Biegu po Zdrowie”. Rok później, redaktor naczelna kobiecego czasopisma „Self”, pracująca nad wydaniem numeru poświęconemu rakowi, zaprosiła do współpracy wiceprezes EstéeLauder – Evelyn Lauder. I to właśnie one oficjalnie zaprezentowały światu Różową Wstążkę, jako symbol walki z rakiem piersi.

 

Cele kampanii

Wcześnie wykryty nowotwór to ogromne szanse na całkowite wyzdrowienie. Dlatego kampania różowej wstążki przypomina o tym, aby kobiety co miesiąc dokonywały samokontroli, sprawdzały czy w piersiach nie pojawiły się niepokojące zmiany, guzki. Oprócz tego, w zależności od wieku, regularnie poddawały się badaniom.

Rezonans magnetyczny także dla profilaktyki!

Technologia badań diagnostycznych idzie z duchem czasu i warto z tego korzystać. Najskuteczniejszym, nieinwazyjnym badaniem jest rezonans magnetyczny, który wykrywa nawet 2-milimetrowe zmiany w piersiach i może być wykorzystany do badania klatki piersiowej oraz innych części ciała. To metoda dużo precyzyjniejsza niż USG czy nawet mammografia. Zdarza się niestety tak, że USG nie wykrywa zmian w tkance, a oko lekarza także często zawodzi. Co wtedy? Zmiana rośnie i się rozwija zagrażając bezpośrednio życiu. Czasami na unikniecie chemio- i radioterapii może być niestety za późno.

Badania rezonansem magnetycznym można wykonać także bez skierowania, aby mieć pewność na 100%, że piersi są zdrowe. Takie badanie poleca się wykonać profilaktycznie choćby raz w roku. Wiodącym ośrodkiem diagnostyki obrazowej z wieloma światowymi sukcesami w leczeniu nowotworów przy wykorzystaniu innowacyjnego sprzętu i wykwalifikowanej kadry jest centrum medyczne Affidea (affidea.pl).  Po badaniu każda pacjentka otrzyma wynik i możliwość konsultacji lekarskiej.

Badanie można bezpiecznie przeprowadzić również u dzieci. Trwa ok. 30-90 minut. Wyniki dostępne są już po kilku minutach. Badanie jest całkowicie bezpieczne. W odróżnieniu od innych metod, do jego przeprowadzenie nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, lecz naturalne właściwości magnetyczne molekuł wodnych w ciele.

Zróbmy sobie prezent

Niech akcja Różowej Wstążki skłoni nas do tego, aby pomyśleć o własnym zdrowiu. Musimy pamiętać, że wykonując profilaktyczne badania diagnostyczne robimy to nie tylko dla siebie, ale również dla bliskich, którzy jeszcze przez długie lata chcą nas mieć przy sobie! Pamiętajmy, że rak piersi to nie wyrok. Ważne jest, aby był wcześnie wykryty i szybko podjęte zostało odpowiednie leczenie. Dlatego w tej codziennej gonitwie, dbaniu o innych, znajdźmy czas, aby zatroszczyć się również o siebie. Bo najważniejsze jest zdrowie i to ono powinno być naszym priorytetem! I niech ta myśl przyświeca nam przez cały rok, nie tylko w październiku.

 

Zostaw komentarz